top of page
PETRONELA_1_edited_edited.jpg
  • Writer's picturePETRONELA CHALUPKOVÁ

10 VECÍ, KTORÉ NEPOTREBUJEŠ, VER MI

Updated: Sep 6, 2022

Myslíš si, že vieš kto si, ale pravdu sa dozvieš až keď odložíš to, kto nie si.

Inak povedané, život nám nemôže povedať, ako sa veci majú, kým mu my hovoríme, ako si myslíme, že sa majú. A často nás pravda prekvapí. Sem som zhrnula roky svojich prekvapení a skúseností. 10 vecí, ktoré sa ti zídu, ver mi. Tak poďme na to.

Neviem, či vieš, ale nie každý to s nami myslí dobre. Vlastne, každý to pravdepodobne "dobre" myslí, ale naša definícia toho, čo je naozaj dobre sa môže líšiť. Ak chceš ísť do New Yorku, nie je dobre brať si loď. Lietadlom je to rýchlejšie. Ak chceš ísť do New Yorku, a si aktivista v oblasti ekológie, a zároveň máš čas, ísť tam loďou je fajn nápad. Takže v prvom rade si vždy treba ujasniť, kto si a kam chceš ísť. Ak sa niekoho potrebuješ opýtať na cestu, uisti sa, že v prvom rade vie, kto je on sám. V druhom rade sa presvedč, že tam, kam potrebuješ ty ísť, on už bol, alebo je, čiže cestu pozná. Ten človek ťa pravdepodobne posunie troma vetami, s jasnosťou a rýchlosťou vesmírnej rakety. Takzvane ťa "doťukne." Jeden človek nemá radu na všetko, a tak si vždy vyber experta na to, čo potrebuješ vyriešiť a čo on vie. Ostatné mu nechaj. Ak sa budeš pýtať na nesprávnych miestach, dostaneš od sto ľudí sto rád, každá ti bude na nič a New York pravdepodobne nikdy neuvidíš. Ak áno, tak na dôchodku. Dobre si preto rozmysli, koho požiadaš o radu. Nepotrebuješ sa radiť s tými, ktorý ťa budú ťahať vzad.


1. AK SA POTREBUJEM PORADIŤ, DOBRE SI VYBERIEM, KOHO OSLOVÍM A KOHO RADU POSLÚCHNEM.


S prvým bodom súvisí aj druhý. Naši rodičia sú vo väčšine prípadov krásni a inšpiratívni ľudia, a občas aj nie. V každom prípade treba akceptovať, že nás na túto Zem priviedli a sú tak nejak v tomto kontexte našimi milujúcimi a úctyhodnými autormi. Lásku a rešpekt k nim máme vždy. Ale počúvať vo všetkom ich rady, tam je malá prekážka. Tou je evolúcia. Platí to isté, čo v prvom bode, ale doplnené o fakty. Sme tu, aby sme boli lepšími verziami našich rodičov. Často naše šťastie leží za tým, že prekročíme nastavenia, ktoré v rode máme a ideme svojou cestou. Nie všetko, čo nás učia, je pravda. Je isté, že z ich pohľadu myslia všetko "dobre." Nie vždy však majú vyvinutý jemnocit, a vedia, kto je ich dieťa. Často vidia to, kým chcú, aby ich dieťa bolo. Tento bod je preto kľúčový. Dobre si rozmysli, ktoré návyky a vlastnosti z pôvodnej rodiny ti slúžia, a ktoré nahradíš novými. Nepotrebuješ byť tým, kvôli ktorému tvoj rod nerastie a nenapreduje. A preto...

2. POČÚVAM VŽDY NA PRVOM MIESTE SVOJ VNÚTORNÝ HLAS A POSTAVÍM SA ZA TO KTO SOM A ČO CHCEM.


To neznamená, že s ľuďmi nediskutujeme. Často nám ukážu, ktoré veci o sebe nemáme ujasnené a poskytnú nám priestor samých seba lepšie definovať. Na to nám slúži každý rovnakým dielom. Či už je to naša pôvodná rodina, naša vlastná rodina, kolegovia, priatelia, deti...všetci nám pomáhajú byť samými sebou. Ak to bolí, tak ešte nie je hotovo. A to je úžasná príležitosť. Nepotrebuješ sa hnevať nikdy na nikoho. Všetko, čo sa deje, je informácia pre teba.


3. KAŽDÁ INFORMÁCIA, KTORÁ PRÍDE, JE DOBRÁ. ČASTO PRICHÁDZA, ABY SOM JU ODMIETOL, A ĎALEJ NEPÚŠŤAL DO SVOJHO ŽIVOTA.


Nepotrebuješ v ňom totiž to, čo už tam nechceš. Ak máš teda priateľov, ktorí ti berú energiu, tých tam nepotrebuješ tiež. Vyzerá to napríklad takto. "Už ti je lepšie? No lebo minule si sa mi nezdala v pohode..." Prosím? Toto nepotrebuješ, ver mi. Rovnako nepotrebuješ ľudí, ktorí nespĺňajú tvoje základné morálne a iné hodnoty. Každý žije najlepšie, ako vie. Navzájom sa vždy ovplyvňujeme. Je skvelé, ak ľudí ovplyvňuješ k lepšiemu, ale často je to na tvoj úkor. Komunikuj teda s tými, ktorí ťa inšpirujú. Pusti do svojho života tých, ktorým nemáš čo vytknúť, ani keby veľmi chceš. Nič menej ako úžasných priateľov nepotrebuješ.


4. PRIATELIA SÚ MOJIM ODRAZOM. DOVOĽUJEM K SEBE PRÍSŤ TÝM, KTORÍ MI UKAZUJÚ, ČO CHCEM VIDIEŤ.


Pretože ak tam máš tých, ktorí tam nepatria, tak niekomu zaberajú miesto, a tak trochu ťa pripravujú o tvoj čas. Ach, áno, nepotrebuješ strácať čas. Ak cítiš šťastie pri pozeraní Netflixu a jedení zmrzliny, tak to nie je strata času. To je robiť, čo máš rád a užívať si život. Ale sledovať zľavy influencerov na instagrame a stráviť pri tom 6 hodín denne asi nie je to, čo máš rád, že? A tak ti vravím, že to nepotrebuješ.

5. ČAS JE VZÁCNY. INVESTUJEM HO ROZUMNE A VEDOME, AKO SVOJE FINANCIE, AKO SVOJE CITY. AKO VŠETKO, ČO MÁM.


City... Mám pocit, že "tady panuje takovej nešvár." Že si myslíme, že city neovládame. Podľa mňa áno. Samozrejme, že sa vieme bezhlavo zamilovať a stratiť hlavu. Ale dobre si premysli, pri kom. Nie je to o premýšľaní, je to o pozorovaní. Ty už predsa vieš, na čo si máš dávať pozor. Vo vzťahoch stačí naplno prejaviť to, čo už vieš. Často aj to, čo už vieš, že nechceš. Ak tam také niečo vypozoruješ, tak tam skrátka neinvestuj. Lebo to je často len ďalšie zdržanie, a to už vieš, že nepotrebuješ.


6. VYBERÁM SI PRE SEBA TO NAJLEPŠIE.AK SA MI NIEČO NEPÁČI, BUĎ TO ZMENÍM HNEĎ NA ZAČIATKU, ALEBO TO NECHÁM ÍSŤ.


Ver mi, viem o čom hovorím. Ale o minulosti len v dobrom. Nepotrebuješ sa tým totiž zaoberať. Jediné, na čo slúži, je poučiť sa. Inak veľký osoh nemá. Oveľa zaujímavejšie je venovať sa prítomnosti, a tvoriť to, čo bude ďalej. Zaujimavé je, že to sa dá, len ak sa neobzeráš. Tam to nezmeníš. Zmeň hneď teraz svoje emócie, ktoré k tomu prechovávaš, a poď ďalej. Nepotrebuješ sa totiž obzerať, nič tam nie je, ver mi.

7. JEDINÉ, ČO JE NAOZAJ ZAUJÍMAVÉ, JE TO, ČO SA DEJE PRÁVE TERAZ. OD TOHO SA ODVÍJA, ČO BUDE ĎALEJ. SEM SMERUJEM SVOJU POZORNOSŤ.


Pozornosť. Aj vy potrebujete pozornosť? Každý ju potrebuje. Lenže, v prvom rade, si ju sami venujte. Daj pozornosť tomu, čo ťa baví, pri čom sa cítiš dobre. Priznaj si, ak sa ti niečo nepáči, ak to ďalej nepotrebuješ. To je vedomá pozornosť na seba. Časom zistíš, že ak sa vyjadruješ dosť jasne, zostane len to pekné a príjemné. Kde sa máš k tomu vyjadriť? Kde treba. V duchu, v odpovedi na otázku, v slovách adresovaných osobe, ktorej sa to týka, alebo aj netýka. Povedz to nahlas, napíš to, pomysli si to. Ale jasne. Nepotrebuješ sa už vyjadrovať nejasne, to nikomu neprospieva. Jasné?


8. VENUJEM SI POZORNOSŤ. ODPOVEDÁM VŽDY PRAVDIVO. VYJADRUJEM SA JASNE.


Ale hlavne, vždy sa vyjadri. Pokora je úžasná vec, ale často zle interpretovaná. Pokora je, že vieš, že ťa niekto stvoril. Pokora je, že sa necháš viesť, lebo niekto vie viac. Pokora je vážiť si všetko. Pokora nie je prijať, čo nechceš mať. To je strach, že nedostaneš to, čo chceš mať. A ako má kto vedieť, čo chceš? Vyjadri to. Nájdi svoj spôsob. Nájdi svoju cestu ako povedať "Toto som ja a toto chcem." Áno, na Slovensku budeš možno za blázna, niekde inde by ťa za to oslávili. Je to jedno. Urob si Ameriku tam, kde zrovna si. Nič menej nepotrebuješ.

9. VEDIEŤ, ČO CHCEM, NEZNAMENÁ, ŽE NEMÁM POKORU. VYJADRUJEM, ČO CHCEM VŽDY, KEĎ JE TO MOŽNÉ. BUDE MI TO DANÉ.


A budeš cítiť nadšenie. Áno, to je ten impulz. Tam choď. Tam, kde cítiš, že prichádzaš správne, tam, kde ťa chcú a sú z teba nadšení. Z teba, ako si tu práve teraz. Ak bude treba niečo zmeniť, určite ti to bude povedané. Nadchnúť sa neznamená rýchly výbuch. Je to skôr iskra, ktorá bude horieť dlho. Prežije veľa. Môže z nej vzniknúť veľký oheň, ktorý nikdy nezhasne. To, čo na začiatku vložíš, tam vždy budeš nachádzať. Nepotrebuješ preto nič menej ako nadšenie. Od partnera, zamestnávateľa, priateľov, kolegov, rodiny. Od seba samého. Voči sebe, voči životu, voči každému, koho stretneš, a všetkému, čo budeš robiť.


10. CHODÍM LEN TAM, KDE MA CHCÚ. NECHÁM, NECH MA VEDIE NADŠENIE. MOJE VLASTNÉ, AJ OSTATNÝCH. NIČ MENEJ A NIČ VIAC NEPOTREBUJEM.522 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page